Miért építsünk Newton távcsövet?
A Newton távcső felépítése - elméleti részek
Az optika
A tubus
A főtükörtartó
A segédtükörtartó
Az okulárkihuzat
Célzóberendezések



Miért építsünk Newton távcsövet?

    Ennek egészen prózai oka van: házi körülmények közt csillagászati célra megfelelő, (legalább lambda/4 pontosságú) tükröt készíteni jóval könnyebb mint lencsét. (Pláne nem összetett lencsét...) Természetesen, amennyiben van gyári lencsénk, egy refraktort is el tudunk készíteni házilag.
    A tükrös távcsövek közül véleményem szerint a Newton-féle távcső a legegyszerűbb felépítésű, ugyanakkor (vagy éppen ezért)  az amatőrök között igen népszerű típus. Képalkotásuk mentes a színi hibától, és bár a fényutat központi kitakarás terheli, aminek hatására a képkontraszt csökken,  illetve fényerős távcsöveknél a kómahiba is jelentkezik, összességében nézve jó képet adnak.


A Newton távcső felépítése - elméleti részek

Ez a távcső két optikai elemet tartalmaz, az objektívet (főtükör) és a segédtükröt. A főtükör egy homorú parabolatükör, a segéd pedig egy 45 fokban megdöntött síktükör. Pontos síktükör elkészítése nem könnyű feladat, így azt inkább vásároljuk meg. Ellenben a főtükör elkészítése házilag is igen pontosan kivitelezhető.

Az optika

Elkészítése
    Otthoni körülmények között "csak" a főtükröt tudjuk kielégítő ( vagy akár prémium) minőségben elkészíteni.

A tubus

Elkészítése
    Tubusnak hívjuk a tulajdonképpeni csövet. Sokféle anyagból készülhet, fémlemeztől a PVC csövön át a papírcsőig. Feladata az optikai elemek pontos helyzetben tartása, illetve a külső zavaró fények elleni takarás és az optikák mechanikai behatások elleni védelme.

A főtükörtartó

Elkészítése
    Mint neve is mutatja, ez tarta a főtükröt. Elsődleges feladata a tükör óvatos, de határozott tartása. A tartónak állíthatónak, dönthetőnek kell lennie, hogy megfelelőlen lehessen kollimálni a távcsövet. Ezenkívül jó, ha megkönnyíti a légáramlást, hogy a tükör előbb felvegye a külső hőmérsékletet.
 
A segédtükörtartó


Elkészítése
    Mint neve is mutatja, ez tarta a segédtükröt a megfelelő pozícióban. Maga a tükörtartó egy 45 fokban elvágott tömbből áll, melyre a síktükröt ragasztjuk. Mvel néha ezt a tartót is be kell állítani, ezért dönthetőnek, csavarhatónak, mozgathatónak kell lennie. Ezt a feltételt egyébként a régen alkalmazott erősebb drótdarab is teljesíti... A másik feltétel a stabil, rezgésmentes kivitel. Ehhez inkább "póklábakat", vagy ívelt segédtükörtartót alkalmazunk. A póklábak között is van 1-2-3 illetve 4-ágú, ezek stabilitásban és a látott képre gyakorolt hatásukban térnek el. Ezek mindegyike ún. diffrakciós tüskéket okoz.(ezek a  csillagokból kiinduló "sugarak")  Mennyiségük a póklábak számától (és elhelyezkedésétől) , méretük a póklábak vastagságától függ. Az ívelt segédtükörtartó ezeket a tüskéket "szétszórja", így némileg világosabb háttérrel, de valósághű képet kapunk. 

Az okulárkihuzat

Elkészítése
    Más néven fókuszírozó. Feladata a különböző okulárok különböző fókuszának a távcső fókuszához "illesztése".
Általában három főbb típussal találkozunk: fogasléces, Crayford, helikális.

Célzóberendezések


Ez segíti a távcső beállítását a kívánt objektumra.