Húzásfajták


huzasok


A húr menti húzás


Mikor: a durva csiszolás elején, a tükör gyors mélyítéséhez.
Elrendezés: tükör felül, szerszám alul
Nyomás: Jelentős lefelé irányuló nyomás
Folyamata: húr menti
    A tükröt ráhelyezzük a szerszámra, és az átmérője 40%-ig oldalra húzzuk, így a tükör közepe csiszolódik jobban.  Egyenes mozdulatokkal mozgassuk  a tükör középpontját a képzeletbeli húr mentén. Mint a csiszolás alatt mindíg, most is forgassuk a szerszámot és a tükröt ellentétes irányba, véletlenszerű mértékben 5-10 húzásonként.
Ahogy a tükör közepe egyre mélyül, csökkentsük a két középpont közti távolságot (toljuk "beljebb" a tükröt), így hosszabb húzásokkal haladunk tovább. A hogy a két középpontot közelítjük egymás felé, a tükör görbülete terjed a perem felé. Végül elérjük, hogy a két középpont egymás felett van, ekkor áttérünk a Normál húzásra.



A Normál húzás (1/3-os, közép húzás)


Mikor: ezt a húzásfajtát használjuk legtöbbet a csiszolás során. A durva, a közép, és a finomcsiszoláskor, a polírozás alatt végig, illetve, ha valamiért vissza kell térni a gömbfelületre. Ez a húzásfajta alakítja ki a legjobban a gömbfelületet.
Elrendezés: tükör felül, vagy tükör alul.
Nyomás: a csiszolás kezdetekor erősebb, majd egyre gyengébb nyomással dolgozunk.
Folyamata:
   
A tükröt ráhelyezzük a szerszámra úgy, hogy pontosan egymás felett legyen anormál középpontjuk. Toljuk a tükröt addig, amíg az átmérő 1/6-ával túllóg a szerszámon, majd húzzuk vissza magunk felé addig, míg szintén 1/6-al túlér a peremen. Így a teljes kilengés az átmérő 1/3-a lesz. Természetesen néhány húzás után forgassuk a szerszámot és a tükröt ellentétes irányba, véletlenszerű mértékben. Érdemes váltogatni a tükör pozícióját (alul / felül), hogy jó gömbfelületet érjünk el.
Amennyiben a tükör van felül, a görbület mélyül, rövidül a fókusztávolság.
Amennyiben a tükör van alul, a görbület laposodik, hosszabbodik a fókusztávolság.



A hosszú (1/2-es) és rövid (1/4 vagy 1/5-ös) húzás

Mikor: a hosszú mélyítéskor (perem emelkedés javítása), a rövid laposításkor (peremkopás javításakor)
Elrendezés: tükör felül
Nyomás: gyenge
Folyamata:
    A folyamat teljesen megyegyezik a Normál húzással, az egyetlen különbség a kilengés nagysága.

A W húzás


Mikor: parabolizálás, esetleg polírozás közben
Elrendezés: tükör felülw
Nyomás: gyenge
Folyamata:
    A tükör középpontja egy W-hez hasonló  alkzatban mozog, a szerszám átmérőjének 3/4-ig.  Az oldalirányú mozgás akkora legyen, hogy 7  mozdulattal érjünk egyik végpontból a másikba. (illetve mindig páratlan legyen)
Ez a húzás gyorsan dolgozik, így ellenőrizzük sűrűn a felületet, mert amennyiben túlhaladunk a parabolán, már sok munka visszahozni.


Epiciklikus húzás

Mikor: a durva, közép és finomcsiszoláskor
Elrendezés: tükör felül
Nyomás: a csiszolás kezdetekor erősebb, majd egyre gyengébb nyomással dolgozunk.
Folyamata:
    A tükröt ráhelyezzük a szerszámra, majd kihúzzuk a középpontot a szerszám széléig, és körkörös mozgással végigmegyünk a szerszám peremén. Néhány húzás után forgassuk a szerszámot a körkörös mozgással ellentétesen.